top of page

טיפול אחרי לידה

לידה, זהו אחד מהרגעים הכי עוצמתיים שאישה חווה. אבל ביחד עם זאת, התקופה שלאחר הלידה , עבור נשים רבות יכולה להיות תקופה לא פשוטה. הלידה משנה את הגוף הן מבחינה פיסית והן מבחינה נפשית, לכן טיפול לאחר לידה הינו חשוב מאוד.

זוהי תקופה שבעזרת הרפואה הסינית ניתן לטפל באופן טבעי במגוון תופעות שמלוות את היולדת.

משכב לידה  - בהגדרה הרפואית  -  שישה שבועות לאחר הלידה הגוף חוזר באופן פיזיולוגי למצב טרום לידה.  אם לומר את האמת, במציאות ההגדרה הזו אינה תואמת ברוב המקרים. זמן ההחלמה אצל רוב הנשים הוא ארוך יותר ותופעות שונות צצות להן. 

חשוב מאוד שהיולדת תנוח בשבועות הראשונים גם בזמן שהתינוק נח.

ואם יש בעיות רפואיות שצצו להן , או החמירו אחרי הלידה , חשוב לטפל ולא להזניח.

באילו תופעות אוכל לעזור בקליניקה?

  • הפרשה וגינאלית דמית ( locia)- זהו דימום המכיל רירית מהרחם. בימים הראשונים הדימום הוא אדום וחזק, וככל שהזמן עובר הוא נחלש וצבעו דוהה עד שהופך להיות צהוב.

  • כאבי בטן התכווצותיים - הקשורים להתכווצות הרחם, ההנקה מגבירה את הפרשת האוקסיטוצין שמגביר את ההתכווצויות. ההתכווצויות המשמעותיות והחזקות ביותר מתרחשות ב - 48 השעות הראשונות לאחר הלידה ונמשכות עד ארבעה ימים.

  • כאבים מאזור החתך.

  • כאב באיזור הצלקת של ניתוח קיסרי.

  • קושי בפעילות מעיים ו/או השתנה.

  • טחורים.

  •  אי נוחות באיזור השדיים–  תהליך שמתחיל סביב היום השלישי/ רביעי , כתוצאה מהתמלאות השדיים בחלב, זהו תהליך טבעי שיופיע גם אם האם אינה מניקה.

  • כאבים וסדקים בפטמות - טבעי לימים הראשונים של ההנקה.

  • בעיות רגשיות –  בימים הראשונים שלאחר הלידה נשים רבות ירגישו בחוסר יציבות רגשית. הן ינועו ברכבת של רגשות בין שמחה גדולה , לבכי, התרגשות, קושי, יאוש , חרדה וכל הרכבת הזו קשורהלירידה המאוד חדה של ההורמונים.  במצב רגיל המערכת הרגשית מתאזנת שוב תוך מספר ימים.

Newborn Baby

בחברה שלנו היום משכב לידה לא נשמר כמו בתרבויות אחרות שבו בכל התקופה הזו לפחות עד שישה חודשים האישה נתמכת בקהילה עוטפת ואוהבת, מבשלת, עוזרת בעבודות הבית ונותנת זמן מנוחה ליולדת להתאושש ולהתחזק. 

הזמן כיום קצר, הקהילה והמשפחה תומכות בשבועות הראשונים וזה לא מספיק. לכן מאוד חשוב לסייע ליולדת בחודשים הראשונים כדי שתוכל להתאושש.

ברפואה הסינית לכל אחד מהתופעות שמניתי למעלה יש אבחנה מדוייקת וטיפול טבעי הולם, ללא תופעות לוואי.

אנו מתחילים באבחנה ועיקרון טיפולי בא אחריו לרוב מיד לאחר הלידה אני דואגת לצייד את המטופלות שלי בפורמולת צמחים סינית המסייעת לכל התופעות הנ"ל ואף מחזקות אותה פיסית ונפשית ועוזרות לייצור חלב להנקה.

לאחר מספר ימים של התאוששות ממולץ להגיע לקלינקה ולטפל בכל התופעות שאת חווה.

נחזק את האיברים המעורבים, את הצ'י ואת הדם, נשלב בין דיקור, לשיאצו ולצמחי מרפא.

בנוסף, נשוחח ואעביר לך מלא ידע שאותו שאבתי משבט הנשים של אימי המרפאה ברפואה עממית, חשוב לנו לחזור לטבע לאדמה לעצמנו בדרך הטבעית לגוף ולנפש.

Baby's Grasp

טקס סגירת עצמות ועיבוד חווית לידה

זהו טקס עתיק יומין מתרבויות שונות מתרבות המאיה, הסינית ואפילו מהתרבות המרוקאית. זה הטקס שאותו אני זוכרת בתור ילדה, כשאחותי ילדה את בנה הראשון. 

טקס מרגש ועוצמתי שהיולדת חווה מהקהילה הקרובה אליה וממרפאות המצטרפות לתהליך.

טקס שהיולדת חווה את העיטוף, האהבה והחזרה אל עצמה - אלו הם הכלים שכל אישה חייבת לקבל לאחר הלידה.

אז איך התרחש הטקס בבית אימא?

בתחילה הנשים חוגגות, היולדת יושבת במרכז הבית ומלבישים אותה בבגדים חגיגיים. הנשים מסביב מאכילות אותה ומשקות אותה ושרות לה שירי הלל. לאחר מכן היא מובלת לאמבט שהיא טובלת בצמחי מרפא מעוררים, מרגיעים ומרוממים - סוג של אמבט סאונה.

אחרי האמבט צמחים היא נמשכת בשמן חם ומקבלת עיסוי ממריץ ומחזק.

לאחר העיסוי היולדת נעטפת בבדים מהראש ועד כפות הרגליים - זהו הטקס של סגירת העצמות. בזמן שהיא עטופה בבדים המטפלת מנענעת אותה בעזרת הבדים שמזכירים לה את ההרגשה העוברית, הרגשה כמו להיות בתוך קקון.

ובזמן העיטוף הזה היא חווה התעלות רוחנית ופיסית הרגשה שלחזור אל הרחם.

לאחר סגירת העצמות היא עוברת ביחד עם הנשים המרפאות ובנות המשפחה טקס טיהור עם צמחי מרפא כמו מור ולבונה.

ולבסוף מביאים את הרך הנולד אל היולדת כדי שתניק אותו לצלילי שירת הנשים. 

בתקופה האחרונה אני חוזרת יותר ויותר אל המורשת של בית אימא. אני מרגישה שנשים רבות כמהות שוב להרגיש את התחושה הזו של הביחד של שבט נשים שעוטפות באהבה, מחבקות, מקשיבות, וחולקות מהידע שלהן.

זה שלב מאוד עוצמתי ולכן אני שמחה להזמין אותך לטקס הכל כך מעצים והמרגש הזה. אני משלבת את עיבוד חווית הלידה, בשילוב שיחה, מגע - עיסוי באבנים חמות, אידוי וואגינלי, הקטרות, עיטוף דמיון מודרך. ובליווי צלילים מרפאים. ומקנחות בתה צמחים ומתוקים

בני

מומלץ לעבור את הטקס משבועיים אחרי הלידה ועד שנה אחרי.

אמא מספרת שאת הטקס הזה ניתן לעבור בכל שלב בחיים, כי זהו טקס שמחזיר אותך ומקרקע מחדש ומרים נפשית, מעין ניקוי רעלים.

את הטקס אפשר לעבור בבית היולדת ואפשר בקליניקה שלי. הוספתי לזמן הטקס את הנגינה המלטפת של הגונגים והקערות הטיבטיות שברשותי.

אפשר לשתף בטקס אמא, חברות ואחיות ואפשר להזמין טקס אישי ופרטי, וכמובן שהתינוק נמצא בסביבתך לכל אורכו של הטקס.

 לתיאום טיפול השאירו פרטים
או שלחו הודעה
bottom of page